Miastoszpeciciel 2013 wybrany!

Miastoszpeciciel 2013 wybrany!

10 czerwca 2013
/ / /
Comments Closed

Oto „Miastoszpecicel”

"2013.05.26_Olsztyn_ul.Pieniężnego

 

I nagrodę i tytuł „Miastoszpeciciela” otrzymał „Okrąglak” z Olsztyna, znajdujący się przy placu Jana Pawła II. Nagrodę przyznano za „kumulację wszystkich możliwych problemów związanych z obecnością reklam w mieście, na które składają się choćby agresywność przekazu, drastyczne ingerowanie w przestrzeń publiczną, zatracanie bryły budynku oraz obojętność władz na wizualny chaos. Olsztyński Miastoszpecieciel razi tym bardziej, że znajduje się w centralnym punkcie miasta, tuż obok ratusza”.

10 czerwca 2013 r. jury konkursu wybrało pierwszego „Miastoszpeciciela”. Oto werdykt:

MIASTOSZPECICIEL
"2013.05.26_Olsztyn_ul.PieniężnegoI nagrodę i tytuł „Miastoszpeciciela” otrzymał „Okrąglak” z Olsztyna, znajdujący się przy placu Jana Pawła II. Nagrodę przyznano za „kumulację wszystkich możliwych problemów związanych z obecnością reklam w mieście, na które składają się choćby agresywność przekazu, drastyczne ingerowanie w przestrzeń publiczną, zatracanie bryły budynku oraz obojętność władz na wizualny chaos. Olsztyński Miastoszpecieciel razi tym bardziej, że znajduje się w centralnym punkcie miasta, tuż obok ratusza”.

 

I WYRÓŻNIENIE
2013.05.20_Kraków_Hotel_ForumI Wyróżnienie przyznano Hotelowi Forum z Krakowa za„ingerencję w krajobraz kulturowy wykraczający daleko poza lokalny charakter” . Ten gigantyczny słup reklamowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. Na decyzję jury wpływ miał również fakt, że Hotel Forum jest uważany przez fachowców za przykład ciekawej architektury drugiej połowy XX wieku, zasługującej na miano dobra kultury współczesnej.

 

 

 

II WYRÓŻNIENIE
2013.05.27_Zakopane_Willa Poraj_2II Wyróżnienie przyznano willi „Poraj” na zakopiańskich Krupówkach za „przykład niszczenia zabytkowej, charakterystycznej architektury regionu oraz bezmyślne wkraczanie reklamy w obszar dziedzictwa kulturowego„.

 

 

Pozaregulaminowe WYRÓŻNIENIE SPECJALNE
"2013.05.28_Przelecz_Snozka_Kluszkowce_Gmina_Czorsztyn_Rudzik</aJury zdecydowało się na przyznanie jednej nagrody pozaregulaminowej dla Krajobrazoszpeciciela, którą dostałyreklamy na przełęczy Snozka w Kluszkowcach, zasłaniających widok na Tatry, zlokalizowanych w pobliżu słynnych „Organów” Władysława Hasiora.
Skład Jury:
Piotr Sarzyński, dziennikarz związany z „Polityką”, autor książki „Wrzask w przestrzeni, Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?”
Bogna Świątkowska, promotorka kultury, dziennikarka, prezeska fundacji Bęc Zmiana
Grzegorz Buczek, architekt, urbanista, działacz samorządowy, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich
Aleksandra Stępień, prezeska stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim

Przez trzy tygodnie konkursu napłynęło 68 zgłoszeń z 27 miast i miasteczek. Internauci podczas głosowania na profilu „Miastoszpeciciela” na Facebooku wyłonili 10 najbardziej szpecących reklam w Polsce, a spośród nich wybrało zwycięzcę. Na kandydatury łącznie oddano ponad 2000 głosów. Za wszystkie bardzo dziękujemy!

Comments are closed.