Inaugurujemy działalność serwisu SprzątamyReklamy!

Inaugurujemy działalność serwisu SprzątamyReklamy!

12 października 2017
/ / /
Comments Closed

 

W środę 11 października 2017 roku światło dzienne ujrzał nasz nowy poradnik reklamowy dla wszystkich zainteresowanych estetyką przestrzeni publicznej. To pierwszy w Polsce tak różnorodny zbiór informacji o regulacjach reklamowych, przyczynach chaosu wizualnego i metodach jego poskramiania. Pod adresem www.sprzatamyreklamy.org znajdziecie zarówno porady prawne, jak i bazę wiedzy o dobrych praktykach z całej Polski.

Minęły ponad dwa lata od wejścia w życie tzw. ustawy krajobrazowej. Coraz więcej samorządów rozpoczyna prace nad uchwałami, które tworzyłyby nowe zasady dla funkcjonowania reklam, szyldów, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Wirtualny przewodnik dostępny na stronie www.sprzatamyreklamy.org ma w tym pomóc. Na SprzatamyReklamy.org opisujemy, jak doszło do wprowadzenia ustawy i przedstawiamy szacunkowe wyliczenia, ile samorządy mogą zarobić, uchwalając lokalne regulacje reklamowe na podstawie tej ustawy. W obszernym dziale prawnym w przystępnej formule pytań i odpowiedzi informujemy o procedurach uchwalania i egzekucji lokalnego prawa reklamowego. Przypominamy o zasadach stosowania reklamy wyborczej. Wyjaśniamy, czym jest park kulturowy i dlaczego warto powołać plastyka miejskiego.

SprzatamyReklamy.org to cenne źródło wiedzy dla każdego, kogo razi baner, billboard, siatka reklamowa lub ustawiony na chodniku potykacz. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy dany nośnik reklamowy jest legalny, a jeśli nie – w jaki sposób skutecznie doprowadzić do jego usunięcia. Przedstawiamy podstawowe definicje i typologie odnoszące się do kwestii zanieczyszczenia wizualnego i hierarchii komunikatów w przestrzeni publicznej.

Zgromadziliśmy też dane teleadresowe urzędników – plastyków miejskich, architektów, konserwatorów zabytków, inspektorów nadzoru budowlanego – a także organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na rzecz ładu krajobrazowego z całej Polski. W naszej bazie wiedzy opisaliśmy dziesiątki działań i projektów: od miejskich polityk reklamowych, poprzez akcje edukacyjne i artystyczne, po oddolne interwencje mieszkańców. Jest akcja liczenia reklam z Częstochowy, Retrościana z Bydgoszczy, współpraca z przedsiębiorcami w ramach poznańskiego projektu „Wilda na Glanc” czy konkursy na najpiękniejsze szyldy z Lublina, Gdyni i Łodzi. Zachęcamy do podjęcia inicjatywy i pokazujemy, jak łatwo można zacząć działać na rzecz poprawy jakości krajobrazu we własnej okolicy.

Serwis SprzątamyReklamy to także rodzaj podsumowania dziesięciu lat działalności stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Jak podkreśla Xawery Stańczyk, koordynator projektu:

Chcieliśmy w jednym miejscu zebrać wiedzę, którą zdobyliśmy przez lata istnienia stowarzyszenia i w przystępny sposób przekazać ją dalej. Zawsze chodziło nam o  edukację i promowanie pozytywnych wzorców – i taki jest właśnie serwis SprzątamyReklamy. Projekt w zamyśle ma się cały czas rozwijać i aktualizować – zapraszamy więc do współpracy. Jeśli zauważysz, że któreś z danych teleadresowych się zdezaktualizowały albo będziesz miał pomysł na kolejną opowieść, którą powinniśmy dodać do bazy dobrych praktyk, napisz na adres: stowarzyszenie@miastomoje.org

Projekt nie powstałby bez wsparcia ze strony Fundacji Training Projects. Dziękujemy!

 

About Author

About Aleksandra Stępień-Dąbrowska

Członkini zarządu stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim

Comments are closed.