Zakopiański neon (być może) ożyje

Zakopiański neon (być może) ożyje

4 października 2014
/ / /
Comments Closed

Przy nim zaczyna się (lub kończy) pobyt wielu narciarzy i turystów. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta. Jest szansa, że znowu zacznie świecić.

Neon „PKP Zakopane” jest bytem zagadkowym. Nikt nie wie, kto jest jego autorem, nie ma zdjęć ani filmów z czasów jego świetności. Wiadomo o nim tylko tyle, że powstał z okazji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 1962 roku, by ostatecznie zgasnąć około 2002 roku. Od tego czasu niszczeje, niektóre literki smętnie poodpadały, a jego sytuacji nie poprawia wlokący się zatarg między PKP a miastem Zakopane o prawo własności do budynku dworca. Kiedyś piękny, dziś stał się kolejnym symbolem degradacji estetycznej zimowej stolicy Polski.

Marta Gaj, historyczka sztuki i pracowniczka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. – Z sentymentem wspominam z dzieciństwa świecący neon. Wielu moim znajomym z Krakowa Zakopane kojarzy się tylko ze stacją przesiadkową w drodze do Kuźnic lub z syfem na Krupówkach. Tymczasem w mieście jest wspaniałe, pomijane dziedzictwo powojenne – opowiada.

autorka_0

Czy warto wydawać pieniądze na rewitalizację, kiedy wokół znajduje się mnóstwo obrzydliwych reklam i szyldów? – Potrzebny jest jakiś mały, ale spektakularny krok, taki jak zaświecenie neonu, które będzie symbolem iluminacji miasta – odpowiada Marta Gaj.

By spełnić swoje założenie, zorganizowała zbiórkę pieniędzy. – Na odtworzenie zdewastowanego neonu trzeba wydać 18 tysięcy złotych – mówi inicjatorka projektu. – My musimy zebrać 10 tysięcy, drugą połowę potrzebnej kwoty obiecał wyłożyć burmistrz miasta.

Akcja została przygotowana niezwykle starannie. Za pomocą serwisu internetowego „Polak Potrafi” można nie tylko wpłacać pieniądze, ale również wylicytować pocztówki, koszulki, zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego, a nawet wycieczkę z przewodnikiem wysokogórskim na Mnicha.

Akcję można wesprzeć tutaj. Trwa do 3 listopada.

About Author

About Piotr Manowiecki

Członek stowarzyszenia „Miasto Moje A w Nim”

Comments are closed.