O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim to oddolna inicjatywa obywatelska, która od 2007 roku walczy z reklamowo-szyldowym chaosem w przestrzeni publicznej. Zabiegamy o lepsze prawo w tej dziedzinie, edukujemy, promujemy dobre wzorce i wspieramy dobre praktyki.

Obecnie nasz zespół liczy kilkadziesiąt osób. Siedzibą stowarzyszenia jest Warszawa, ale mamy swoich przedstawicieli także w Poznaniu i Zakopanem.

O co nam chodzi?   

Nie jesteśmy przeciwko reklamie jako takiej, ale mamy dość jej natłoku – bylejakości ulotek rozklejanych nielegalnie na słupach i przystankach, powszechności billboardowych zagajników czy wielkoformatowych siatek zasłaniających całe budynki. Wierzymy, że wygląd ulic i placów świadczy o kulturze kraju i poziomie rozwoju estetycznego zamieszkującego go społeczeństwa dobitniej niż ilość teatrów czy muzeów. Dlatego promujemy wizję miast, w których reklama jest obecna, ale nie dominuje, nie pożera architektury, nie atakuje ze wszystkich stron. Przestrzenie publiczne są przyjazne, właściciele lokali usługowych zadowoleni z czytelnych i skutecznych szyldów, a outdoorowy „wyścig zbrojeń” został skutecznie wstrzymany przez dobrze działające prawo.

Jak działamy?

  • dążymy do zmiany przepisów prawnych regulujących rynek reklamy zewnętrznej w Polsce
  • współpracujemy z urzędnikami, wspieramy działania miejskich plastyków i konserwatorów zabytków
  • zbieramy i upowszechniamy wiedzę o dobrych praktykach i dobrych wzorcach reklamowo-szyldowych w Polsce i na świecie
  • organizujemy i uczestniczymy w wykładach, warsztatach i debatach w całej Polsce
  • tworzymy wystawy, poradniki, akcje miejskie, konkursy
  • aktywizujemy i wspieramy mieszkańców w dbaniu o ich najbliższe otoczenie
  • szukamy partnerów do działania wśród organizacji pozarządowych, architektów, urbanistów, grafików, designerów, ale też wśród firm związanych z reklamą
  • tam, gdzie się da stawiamy na dialog pomiędzy firmami outdoorowymi, władzami miast a społeczeństwem

Nagrody i wyróżnienia:

lipiec 2011
Otrzymaliśmy Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy przyznane przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

marzec 2014
Naszym łupem padła coroczna nagroda berlińskiej Akademie der Künste w kategorii architektonicznej za całokształt działalności.

październik 2014
Założyciele stowarzyszenia – Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz – zostali odznaczeni Brązowymi Krzyżami Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za działania na rzecz ochrony krajobrazów.

Comments are closed.