Miastoszpecieciel – zaczynamy!

Miastoszpecieciel – zaczynamy!

17 maja 2013
/ / /
Comments Closed

Wybierz nośnik reklamowy najbardziej szpecący przestrzeń publiczną!

Postanowiliśmy po raz kolejny zwrócić uwagę na to, jak bardzo reklamy potrafią zniszczyć krajobraz i przestrzeń miejską. Tym razem koncentrujemy się na nośnikach reklamowych, które – nawet jeśli są ustawione zgodnie z prawem – samą swoją obecnością szpecą okolicę. Niezależnie od tego, co i jak reklamują. Traktujemy ten konkurs jako kolejny element budowania kultury troszczenia się o nasze otoczenie. Z jednej strony chcemy pokazać mieszkańcom, że chaos reklamowy, jaki oglądamy na naszych ulicach, nie powinien być normą. Z drugiej strony, chcemy uczulić właścicieli nośników reklamowych, że ich decyzje kształtują przestrzeń publiczną i że powinni patrzeć dalej niż przysłowiowy koniec własnego nosa.

Konkurs trwa od 20 maja do 10 czerwca. W tym czasie każdy może przesłać swoje propozycje i głosować na najbardziej szpecący nośnik reklamowy.

Jak zgłaszać propozycje?
W czasie trwania konkursu (20 maja – 10 czerwca) zrób zdjęcie nośnika/nieruchomości i prześlij je na adres: konkurs@miastomoje.org. Koniecznie napisz, gdzie zdjęcie zostało zrobione. Organizatorzy konkursu opublikują zdjęcie na profilu Miastoszpeciciela na Facebooku, gdzie internauci będą mogli głosować na najbardziej szpecący nośnik reklamowy. Na Wasze głosy czekamy 10 czerwca – po tym terminie zbierze się jury konkursu i wybierze zwycięzcę spośród 10 propozycji, które zyskały najwięcej głosów internautów.

Kto może wygrać?
Do konkursu można zgłaszać:
a) Nośniki reklamowe, które szczególnie niszczą przestrzeń publiczną tym, że znajdują się w tym, a nie innym miejscu
b) Nieruchomości (budynki/działki), których właściciele dopuścili, by stały się one szpetym nośnikiem reklamowym.
Ważne: oceniamy lokalizację nośnika (nieruchomości) i jej wpływ na krajobraz/przestrzeń miejską. Nie oceniamy grafiki, która znajduje się na danym nośniku (innymi słowy: nawet reklama wybitna artystycznie szpeci, jeśli jest umieszczona w nieodpowiednim miejscu).

Jak głosować?
Wejdź na www.facebook.com/miastoszpeciciel, otwórz album ze zdjęciami propozycji i zagłosuj na swojego faworyta. Spośród wszystkich głosujących organizatorzy wylosują trzy osoby, które dostaną album „Polski outdoor”.
Autor/autorka zdjęcia, które zbierze najwięcej „lajków” od internautów, również dostanie egzemplarz albumu.

Konkurs „Miastoszpeciciel” organizowany jest na licencji czeskiego stowarzyszenia Za lepší život v Praze, które w 2011 roku przeprowadziło podobny konkurs „Vizuvir”, który przyczynił się do usunięcia 40 reklam wielkoformatowych z centrum Pragi.

Comments are closed.