Zapraszamy na Otwarty Jazdów

Zapraszamy na Otwarty Jazdów

29 sierpnia 2013
/ / /
Comments Closed

W niedzielę dzień otwarty dla wszystkich, którym też nie podoba się otaczający nas chaos reklamowy. Przyjdź i zobacz, co możemy zrobić razem, aby to zmienić.

Otwarty Jazdów jest już na półmetku! To pierwsza tego typu wspólna akcja mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz miasta w Warszawie. Z inicjatywy Kasi Brańskiej – prowadzącej projekt z ramienia naszego stowarzyszenia – włączyliśmy się w tę akcję,  także po to, by poszerzyć dotychczasową działalność w zakresie dbania o estetykę miasta i dać wsparcie enklawie, która jest modelowym przykładem rozwiązania tej kwestii.

Jazdów to 25 fińskich domków mieszczących się w samym centrum Warszawy, na tyłach Parku Ujazdowskiego. Trafiły do Polski tuż po zakończeniu II wojny św. w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia musiała świadczyć na rzecz ZSRR. Kolonia powstała na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego jako tymczasowa siedziba Biura Odbudowy Stolicy, instytucji nadzorującej odbudowę Warszawy. Po zmianie siedziby BOS domki zostały przekazane na tymczasowe mieszkania dla pracowników biura, którzy pozbawieni byli mieszkania w Warszawie. Po 68 latach, przetrwały w prawie niezmienionym stanie do dnia dzisiejszego. Jako jedno z nielicznych tego typu miejsc, stanowią do dziś urokliwą ciekawostkę warszawskiego Śródmieścia.

Od 20 lipca w domku 10/8 na Jazdowie przeprowadziliśmy szereg działań pod hasłem przewodnim: dobre wzorce/dobre praktyki.

Odbyły się już akcja miejska „Nie czekaj, zrywaj!” i dyskusja  „Miastoaktywność. Jak radzić sobie z reklamą w przestrzeni publicznej? Czy w ogóle warto uporządkować kwestię outdooru?” Jej gośćmi byli: Patryk Zaremba (Forum Rozwoju Warszawy) i Wojciech Kacperski (Kultura Liberalna).

W soboty odbywają się warsztaty up-cyclingowe – Nowe życie reklamy. Niepotrzebne banery wspólnymi siłami zamieniły się w wygodne pufy i ogromny hamak.

A w niedziele – dni otwarte dla wszystkich, którym też nie podoba się otaczający nas chaos reklamowy. Można przyjść i zobaczyć, co możemy zrobić razem, aby to zmienić.

31 sierpnia nasze stowarzyszenie zainauguruje otwarcie Punktu Porad oraz w ramach imprezy na zakończenie lata „przyJazdówka – koniec wakacji, nie koniec atrakcji!” organizuje prawdziwą wyprzedaż prosto z garaży „Jazdowisko”.

Otwarty Jazdów mapka_0

About Author

About Małgorzata Lamperska

Członkini stowarzyszenia „Miasto Moje A w Nim”

Comments are closed.