Miastoszpeciciel 2013 – List do burmistrza Chojnic

Miastoszpeciciel 2013 – List do burmistrza Chojnic

19 czerwca 2013
/ / /
Comments Closed

Warszawa, 18.06.2013 r.

Szanowny Panie Burmistrzu,

piszemy do Pana nawiązując do konferencji prasowej, podczas której przedstawił Pan powody swojej decyzji o wywieszaniu plastikowych banerów na zabytkowym ratuszu w Chojnicach1. Było to związane ze zgłoszeniem kandydatury chojnickiego ratusza do konkursu „Miastoszpeciciel” na najbardziej szpecącą reklamę w Polsce i opisaniem tego faktu przez portal Chojnice24.pl.

Choć nie możemy  pochwalić reprymendy, jakiej udzielił pan dziennikarzowi portalu Jerzemu Erdmanowi za nagłośnienie udziału Chojnic w konkursie, to z uznaniem przyjmujemy, że zdecydował się Pan publicznie przedstawić argumenty, które skłoniły Pana do wywieszania wspomnianych banerów. Odnosząc się do Pana wypowiedzi, chcielibyśmy zaprezentować nasz punkt widzenia:

  • Kategorycznie protestujemy przeciwko wywieszaniu szpecących reklam, wykonanych z marnej jakości materiału i o zerowej wartości wizualnej na zabytkowym budynku o wyjątkowej wartości architektonicznej. To, że banery te informują o wydarzeniach kulturalnych lub działalności organizacji pozarządowych nie może być żadnym wytłumaczeniem.
  • Skoro zabytkowy ratusz jest centralnym miejscem miasta, to tym bardziej powinien być wolny od reklam. Dobry przykład powinien iść „z góry” – władze miasta powinny promować najlepsze wzorce dbałości o przestrzeń publiczną.
  • Właściwym miejscem do informowania o wydarzeniach kulturalnych są słupy ogłoszeniowe, specjalnie przeznaczone do tego tablice ogłoszeniowo-reklamowe oraz media lokalne. W wielu miastach Europy stosowane są również w ścisłym centrum ogłoszenia o wydarzeniach kulturalnych lub sportowych w formie zwykłych billboardów, tablic, nośników typu city-light, a w wyjątkowych sytuacjach nawet siatek wielkoformatowych, lecz pod warunkiem wyprowadzenia komercyjnych przekazów reklamowych (z wyjątkiem szyldów) z zabytkowych centrów miast.
  • Godnym pochwały wydaje się Pana pomysł, by transparenty informujące o wydarzeniach kulturalnych lub sportowych pojawiały się nad ulicami miast.  Powinny one spełniać jednak następujące warunki: muszą być wykonywane przez profesjonalnego, wykształconego plastyka, dążącego do o ich najwyższej jakości wizualnej oraz muszą pojawiać się tylko okazjonalnie.  Transparenty takie znakomicie mogłyby zastąpić banery rozwieszane na ratuszu. W załączniku przesyłamy dwa zdjęcia przestawiające dobre wzorce – na jednym widać transparenty rozwieszone nad ulicą w centrum Tartu w Estonii, na drugim ratusz tamże, wolny od jakichkolwiek reklam.

W przypadku Pana zainteresowania jesteśmy skłonni odwiedzić Chojnice i wygłosić referat o reklamie w przestrzeni publicznej.

Z wyrazami szacunku, w imieniu stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim,

Piotr Manowiecki

Niedługo oczekiwaliśmy na odpowiedź burmistrza:

Chojnice, 19 czerwca 2013r.

Szanowny Panie!

Dziękuję za list, który Pan skierował. Zapoznałem się z jego treścią. Dziennikarz nie otrzymał ode mnie reprymendy, wyraziłem natomiast dezaprobatę dla działań Pana Erdmana, który potrafił podzielić się nimi na facebooku nie informując burmistrza.

Banery, które są na ratuszu informują o miejskich imprezach realizowanych często przez stowarzyszenia. Nie widzę nic zdrożnego w takim działaniu. Dopóki będę burmistrzem i uwarunkowania prawne mi tego nie zabronią, to reklamy będą wywieszane.

Pozdrawiam

dr Arseniusz Finster

burmistrz Chojnic

 

RATUSZ W TARTU:

ratusz_w_Tartu

TRANSPARENTY W TARTU:

transparenty_w_Tartu


1Formułując nasze stanowisko korzystaliśmy z nagrania: http://www.youtube.com/watch?v=HlKltzunRGk

Comments are closed.